logo HRIADEĽ
HRIADEĽ spol. s r.o.
Cabajská 28
949 01 Nitra
e-mail: stroje@hriadel.sk
 
 


Čerstvé novinky značky FENDT v žatevnej technike

Od roku 2001 výrobca Fendt uvádza na trh žatevnú techniku. Spočiatku to boli kombajny série 8000 a postupom času sa rozšíril sortiment na kombajny série E, L, (nižšej strednej triedy), C (strednej triedy), P (najvyššej triedy) a Rotary s úplne novou konštrukciou. V posledných rokoch inžinieri Fendtu zdokonalili jednotlivé modely, ktoré uviedli na trh koncom roka 2008.

Cieľom ich úsilia boli - vyššia výkonnosť, efektivita, zníženie spotreby a zníženie strát poškodením zrna a slamy.

Výhradným distribútorom tejto špičkovej techniky je HRIADEĽ spol. s r.o..

Séria P

Nové kombajny Fendt, P série, sú všetky sériovo vybavené so žacou lištou PowerFlow, ktorá môže byť dodaná v troch prevedeniach a to 6,8 metra, 7,7 metra a 9,2 metra šírky záberu. Výrobca garantuje rovnomerný prísun porastu s vysokým prietokom hmoty.

Dosiahnutie optimálneho výkonu P série pomocou Auto Levelu s vyrovnávaním na svahu a regulácie výšky žacej lišty. Dobrý výmlat zabezpečuje mlátiaci bubon so šírkou 1680 mm s priemerom 600 mm a viac než 300 kg hmotnosti, ktorý má vysokú zotrvačnosť. Osem vymeniteľných mlátiacich líšt je umiestnených na prídavných mlatkách s hrúbkou sedem milimetrov. Tie nie sú montované len pre lepšiu stabilitu mlátiaceho bubna, ale aj kvôli zotrvačnosti, ktorá je výrazne väčšia. Trojbubnové mlátiace ústrojenstvo umožňuje agresívny výmlat s vysokými výnosmi s minimálnymi stratami zrna a slamy. ConstantFlow systém zabezpečuje rovnomerné zaťaženie mlátiaceho ústrojenstva a 100 % využitie kombajnu, čím výrazne zvyšuje výkonnosť.

Všetky kombajny série P sú konštruované s ôsmimi vytriasadlami, aby zabezpečili optimálne čistenie pri všetkých podmienkach s nižším príkonom a spotrebou pohonných hmôt. Pohon zabezpečuje nový motor Sisu-Diesel so zdvihovým objemom 8,4 litra, s vysokotlakovým vstrekovaním CommonRail a štvorventilovou technikou s maximálnym výkonom 378 prípadne 413 koní.

Priestranná veľká kabína vodiča je sériovo vybavená klimatizáciou, kúrením, tlačiarňou a inými doplnkami, ktoré vytvárajú obsluhe komfortné pracovisko. Miesto pracoviska vodiča je vybavené ergonomickou ovládacou pákou, ktorá zahŕňa všetky dôležité obslužné prvky pre pohodlné nastavenie a reguláciu stroja. Okrem toho je kombajn P série vybavený kontrolným a ovládacím systémom Fieldstar-Terminál, ktorý dohliada všetky časti mlátiaceho ústrojenstva. Ako opciu, Fendt ponúka navádzací systém AutoGuide, ktorý zabezpečuje ideálne riadenie kombajnu.

Osemvytriasadlový obilný kombajn Fendt 8400 P

Séria R

Firma AGCO FENDT GmbH určuje nové ciele v žatevnej technike s rotorovým kombajnom v troch rôznych vyhotoveniach 9300 R, 9350 R a 9460 R. Nový predátor dosahuje nové dimenzie výkonnosti vo výmlate a kvalite slamy. Kombajn je vybavený s deväť metrovou žacou lištou PowerFlow, ktorá sa stará o optimálny tok porastu do mlátiaceho mechanizmu.

Rôzne skúšky ukázali, že PowerFlow žacia lišta zvýši výkon kombajnu u pšenice o 15 % a u repky dokonca až o 73%. Základ pre optimálnu priechodnosť je široký podávací bubon so špirálovitými lištami, ktoré privádzajú rovnomerne rozdelenú hmotu v pracovnej šírke k hlavnému mlátiacemu rotoru. Pod podávacím bubnom sa nachádza lapač kameňov, ktorý zabraňuje poškodeniu rotora. Veľký rotor s priemerom 800 mm a dĺžkou 3,56 metra garantuje optimálny výmlat a rovnomernú priechodnosť. Toto umožňujú mlátiace lišty rotora, ktoré sú závitovkovo vedené až dozadu. Je zaručený výmlat, ktorý je rovnomerne rozdelený pozdĺž celej spádovej doske. Okrem toho dlhý rotor kombajna je ohľaduplný k mlátenej hmote v suchých podmienkach a zaisťuje vysokú kvalitu slamy.

Hydrostaticky pohon rotora umožňuje jeho plynulú a presnú rýchlu zmenu otáčok, ktorú si zvolí obsluha. Automatická kontrolná funkcia udržiava konštantné otáčky rotora, nezávisle od otáčok motora, a zabezpečuje vysoký výkon a efektívny výmlat. S inovatívnou konštrukciou rotora - nie je potrebný žiadny pomocný vyhadzovací bubon. Slama môže byť ukladaná do radov alebo rozdrvená drvičom, ktorý má nože v ôsmich radoch a rovnomerne rozfúkaná na pracovnú šírku žacej lišty. Zásobník zrna s obsahom 12 300 litrov je prispôsobený tak, aby intervaly vyprázdňovania zásobníka boli menej časté a tým sa zvýši plošný výkon. Nový systém vyprázdňovania má kapacitu 158 litrov za sekundu. Automatika sklápania vyprázdňovacej závitovky uľahčuje prácu obsluhe.

Viac komfortu má vodič v priestrannej veľkej kabíne s klimatizáciou a ôsmimi pracovnými svetlami na streche kabíny, ktoré zabezpečujú dokonalé osvetlenie. Systém obsluhy poskytuje vodičovi automatické zastavenie všetkých hlavných funkcií. Hlavný terminál kontroluje okrem mlátiaceho ústrojenstva aj všetky funkcie motora a pracovné parametre.

Vlajková loď konštrukčnej série 9460 R je poháňaná novým dvanásťlitrovým motorom Caterpillar C13 s výkonom 425 a 459 koní. Typ 9300 R a 9350 R sú vybavené motormi Sisu Diesel Citia 84CTA so zdvihovým objemom 8,4 litra s maximálnym výkonom 330 prípadne 380 koní.

Rotorvý kombajn triedy Rotary

Séria E, L, C

Šesťvytriasadlový obilný kombajn Fendt 6300 C

Po úspešnom šesť vytriasadlovom kombajne, s označením Fendt 6300 C, ktorý môže byť vybavený systémom Auto Level vyrovnávaním na svahu, firma AGCO FENDT GmbH uviedla nový šesť vytriasadlový kombajn Fendt 6270 L s motorom o výkone 275 koní s taktiež trojbubnovým mlátiacim ústrojenstvom.

Šesťvytriasadlový obilný kombajn Fendt 6270 L

Päťvytriasadlový obilný kombajn Fendt 5250 L

Jednoduchší päť vytriasadlový kombajn Fendt 5180 E s výkonom motora 176 koní uzatvára flotilu Fendt kombajnov. Tým poskytuje Fendt svojim zákazníkom širokú ponuku kombajnov v nižšej a strednej výkonovej triede. L-séria je vybavená s predným bubnom (Power Feed Roller) umiestneným v širokom vstupnom kanály šikmého dopravníka, ktorý má za úlohu rovnomerne rozprestierať hmotu po celej šírke šikmého dopravníka a tým umožňovať plynulejší chod mlátiaceho bubna. Zaručuje vyšší výmlat a zároveň nižšiu energetickú náročnosť. Všetky modely L série sú vybavené s Multi Crop Seperator plus. Pomocou toho sa môže pozícia mlátiaceho koša meniť pod odmietacím bubnom a rotačným separátorom, v závislosti na podmienkach. Špičkové Alfa sitá so svojim špeciálnym povrchom sa starajú o optimálne vedenie vzduchu a vysoký výkon čistenia. Fendt 5180 E so svojou jednoduchou a robustnou konštrukciou je určený pre stredne veľké poľnohospodárske subjekty, ktoré si chcú zabezpečiť žatvu vlastným kombajnom. Je vhodný aj pre malé podniky. Poháňaný motorom IVECO NEF s výkonom 176 koní.

Všetky potrebné ovládacie prvky sú dobre umiestnené v priestrannej kabíne vodiča. V blízkosti sú všetky hlavné funkcie a jednoznačný precízny elektronický kontrolný ukazovateľ, ktorý sa nachádza na pravej strane vodiča. Klimatizácia je v základnej výbave. Všetky hlavné časti mlátiaceho ústrojenstva sú mechanicky odpojiteľné. Takisto je mechanicky nastaviteľný aj mlátiaci kôš zo sedadla vodiča, pričom vstupná a výstupná medzera mlátiaceho koša sa dá nezávisle na sebe prestaviť. Postup mlátenia je realizovaný klasickým mlátiacim bubnom, ktorý dopravuje slamu na päť vytriasadiel. Ako všetky Fendt kombajny, aj 5180 E, má vyprázdňovanie zhora pomocou uzavretého systému s veľkým zásobníkom zrna 5200 litrov a kapacitou vypúšťania zrna 85 litrov za sekundu, s pohodlným ovládaním.

Obilný kombajn Fendt 5250 E

Lis na hranaté balíky

Odkedy začal Fendt vyrábať lisy na hranaté obrie balíky, v roku 2002, boli stále ďalej zdokonaľované, vzhľadom k životnosti, optimalizácie obsluhy a ľahko dostupnej údržby. Fendt minulý rok vyšiel s novou sériou lisov s novým dizajnom ľahkým ovládaním, ktoré je kompaktibilné s Fendt traktormi. Nové zberacie ústrojenstvo Pick-Up prešlo vývojom a momentálne sa v ňom nachádzajú torzné tyče na dokonalejšie kopírovanie terénu. So spojením štyroch privádzacích závitovkových hriadeľov sa stará o rovnomerný a optimálny tok materiálu, ktorý môže byť následne rezaný.

Pomocou predĺženého buchara a zvýšenia jeho počtu zdvihov na 46 za minútu, dokáže balík natlačiť omnoho viac a tým aj zvýšiť denný výkon. Keďže dokáže balík nahustiť väčším množstvom hmoty, výrazne redukuje počet balíkov na hektár, čo podľa výrobcu šetrí ďalšie manipulačné náklady. Pre dlhšiu životnosť je zosilnený rám a lisovacia komora, ktorá musí vydržať najväčšie zaťaženie pri extrémne vysokom lisovacom tlaku. 2,26 metra široký Pick-Up dôkladne zbiera hmotu z povrchu terénu. Následne centrované závitovky pomáhajú viesť tok hmoty účinne do predlisovacej komory. Tým je docielený vysoký výkon. Súčasne sa pod tlakom pripravuje hmota v predlisovacej komore na vstup do hlavnej lisovacej komory. Výrobca zaručuje rovnomernosť jednotlivých balíkov a to pomocou jedinečného lisovacieho systému s riaditeľnými senzormi v predlisovacej komore. Hlavná lisovacia komora po prevzatí nahromadeného množstva hmoty v predlisovacej komore stláča hmotu pod vysokým tlakom. Fendt vyrába lisy na hranaté balíky v štyroch modeloch (š x v x d max): model 990: 800 x 900 x 2700 mm, model 1270: 12000 x 700 x 2700 mm, model 1290: 1200 x 900 x 2700 mm, model 12130: 1200 x 1300 x 2700 mm.

Lis na hranaté balíky s rezaním Fendt 1290 S

Vystavené: 28.4.2009

Autor textu: Ing. Martin Halmeš