Logo VUZ

Výskumný ústav zeleninársky

Andovská 6
94001 Nové Zámky

tel. 035/6400795, fax: 035/6401892
valsikovam@vuznz.sk
 


Reďkev siata

Reďkev v zemi vytvára rozlične veľké buľvy čiernej, červenej, tmavosivej a bielej farby. Dužina je biela. Buľva obsahuje veľa minerálnych látok, z ktorých prevláda vápnik, síra, fosfor, draslík a pod. Ďalej obsahuje vitamín C, E, B, silice a fytoncídne látky. Reďkev sa používa aj ako liečivá rastlina s antimikrobiálnym účinkom. Čerstvá šťava z reďkvy (100-150 ml na deň) priaznivo vplýva pri chronických ochoreniach žlčníka (nie zápalov, lebo dráždi pečeň a žlčové cesty), žalúdka a pri poruchách trávenia. Šťava zmiešaná s medom sa používa proti kašľu.

Podľa dĺžky vegetačnej doby a spôsobu pestovania rozdeľujeme reďkev na jarnú s vegetačnou dobou 50-60 dní, letnú s vegetačnou dobou 60-90 dní a zimnú s vegetačnou dobou 100-130 dní. Reďkev pestujeme ako predplodinu (jarná reďkev), medziplodinu (letná reďkev), následnú plodinu (zimná reďkev), popr. ako hlavnú plodinu. Reďkvy vyhovujú slnečné a teplé polohy. Najlepšie jej vyhovujú piesočnato-hlinité, hlinito-piesočnaté a pre zimnú reďkev hlinité pôdy s dostatkom humusu. Reďkev pestovaná na ťažkých pôdach sa vyznačuje ostrou, drsnou chuťou.

Pôdu pred siatim dokonale spracujeme a keď je potrebné zapravíme priemyselné hnojivá. Reďkev neznáša priame hnojenie maštaľným hnojom (buľvy sú červivé, praskajú a majú nepríjemnú štiplavú chuť), preto ju pestujeme v II. a III. trati (II. alebo III. roku po hnojení maštaľným hnojom). Pri strednej zásobe živín v pôde pred sejbou zapracujme okolo 0,50 kg dusíka, 0,15 kg fosforu a 0,8 kg draslíka na 100 m2. Zo stopových prvkov treba doplniť hlavne bór a mangán. Prehnojenie dusíkom spôsobuje zlú skladovateľnosť.

Reďkev pestujme z priameho výsevu do voľnej pôdy. Jarnú reďkev sejeme v mesiaci marec až do polovičky apríla. Letnú reďkev sejeme v mesiacoch apríl a máj. Od júla do polovičky augusta sejeme zimnú reďkev. Sejeme do riadkov vzdialených 0,30-0,40 m. Vzdialenosť rastlín od seba v riadku má byť 0,10-0,20 m. Spotreba osiva je 0,06-0,08 kg na 100 m2. Po vzídení porast plečkujeme, okopávame a keď je potrebné jednotíme. Reďkev pestujeme na pozemkoch kde je možnosť zavlažovania, lebo len pri dostatočnej zálievke dopestujeme kvalitné buľvy s jemnou dužinou. Pôdu behom vegetácie udržiavame čistú, kyprú a bez burín. Na koreňoch sa môže vyskytnúť choroba nádorovitosť. Pre zamedzenie tejto choroby je dôležité dodržovať osevné postupy. Zo škodcov sa vyskytujú hlavne skočky, ktoré poškodzujú listy. Proti ním používame opakovaný postrek dovolenými prípravkami.

Jarnú reďkev zberáme postupne, len čo sú buľvy vhodné na konzum. Po zbere ich treba čím skôr spotrebovať, pretože sa zhoršuje ich kvalita. Jarnú reďkev s vňaťou pri teplote 0-1 oC môžeme skladovať 2-3 týždne. Zimnú reďkev nechávame na poli čo najdlhšie. Zberáme ich pomocou rýľov na väčších plochách podorávačom v mesiaci október až november. Vybraté buľvy očistíme asi 50 mm nad buľvou odkrútime (odrežeme) listy. Popraskané, mechanicky poškodené buľvy odstránime. Zdravé buľvy bez vňate sú vhodné na zimné uskladnenie.

 

Vystavené: 26.4. 2006

Autor textu: Ing. Fülöp Jozef