Logo VUZ

Výskumný ústav zeleninársky

Andovská 6
94001 Nové Zámky

tel. 035/6400795, fax: 035/6401892
valsikovam@vuznz.sk
 


Ako dopestovať kvalitnú úrodu zeleru

Kvalitnú úrodu zeleru môžeme dosiahnúť v tom prípade,ak dôkladne poznáme jeho všetky nároky a požiadavky na pestovanie,ktoré sa budeme snažiť vytvoriť a dodržať.

Zeler sa pestuje ako hlavná plodina po neskorých strukovinách, plodových zeleninách alebo hlúbovinách. Veľmi úspešne sa pestuje na pôdach so závlahou, najmä po špenáte, šaláte, skorej kapuste a po karfiole. Za vegetáciu môžeme dosiahnúť až tri úrody: šalát, kaleráb, zeler. Môžeme ho vysádzať medzi karfiol, skorú kapustu, kaleráb a šalát. Termín takejto výsadby je od konca mája do stredu júna. Po zbere hlavných plodín však z pozemku musí

odstrániť všetky ich zvyšky a zeler musíme intenzívne zavlažovať. Posledný termín vysádzania zeleru je polovica júla. Najčastejšie vtedy ho sadíme po skorých zemiakoch s tým,

že úroda bude nižšia. Na jednom pozemku s dôvodu šírenia chorôb, najmä septoriózy listov, nepestujeme najmänej štyri roky.

Zeler je na pôdne podmienky pomerne náročný. Vyžaduje hlinité, hlinitopiesočnaté pôdy, dostatočne zásobené humusom a s dostatkom vápnika. Na jeseň sa odporúča zapracovať dobre vyzretý maštaľný hnoj. Okrem toho má zvýšené nároky na dostatočnú pôdnu a vzdušnú vlhkosť. Na teplo nie je náročný, avšak sucho neznáša. Je citlivý na jarné neskoré mrazíky, následkom čoho je predčasné kvitnutie. Okrem toho je veľmi náročný na dusík, potom na draslík a fosfor. Zeler vyžaduje pôdy s pH 6,3-7,5 a preto vyvápnenie pôdy na optimálnu úroveň,je nevyhnutné hneď pri predplodine. Použitie dusíkatého vápna má za výsledok zároveň zníženie výskytu septoriózy listov.

V parenisku sadenice dopestujeme do mája. Zdravú a vyvinutú priesadu vysádzame na dobre pripravený pozemok do sponu 0,50x0,35 m až 0,50x0,50 m. Sadenice na vysádzanie upravíme tak, že im skrátime korene na dĺžku 20 mm a listy o 1/3. Priesadu pred vysádzaním dôkladne prelejeme vodou. Rastliny vysádzame rovnako hlboko, ako rástli v parenisku. Pri pestovaní zeleru je dôležitá hĺbka vysádzania. Priesadu vysádzame po koreňový krčok, nie však hlbšie, než rástla v parenisku. Srdiečko sa nesmie zasypať. Pozemok po vysadení zavlažujeme. Proti septorióze môžeme preventívne zakročiť meďnatými fungicídmi. Použitím vhodného herbicídneho prípravku môžeme porast zeleru udržať v bezburinnom stave.

Pôdu musíme udržiavať kyprú a zavlažovať. Nesmieme nechať preschnutú a zaburinenú pôdu. Intenzívne zavlažujeme do prvej polovice vegetačného obdobia. Len čo rastliny zakorenia, prihnojíme roztokom liadku vápenatého a draselnej soli. Nesmieme však zabudnúť na prihnojovanie s kombinovanými viaczložkovými hnojivami. Všetky použité hnojivá,by mali byť ľahko rozpustné, čo pozitívne pôsobí na kvalitu a výšku úrody. Zeler veľmi dobre znáša prihnojovanie najmä s močovinou. Taktiež po zakorenení porast musíme postriekať vhodným fungicídnym prípravkom proti hrdzi.

.Počas vegetácie musíme porast udržiavať v bezburinnom stave. Z dôvodu častého zavlažovania musíme viackrát pôdu kypriť. Nikdy však pôdu neprihŕňame k rastlinám.

Zber nastáva v októbri až v novembri, najlepšie za suchého počasia. Zeler sa vyberá tak, aby sa mechanicky a inak nepoškodil. Dopestovanému zeleru odkrúcame listy, prípadne buľvy očistíme od zeminy. Nepoškodený a zdravý zeler ukladáme do vhodných priestorov na uskladnenie. Ostatný zeler môžeme sterilizovať v sladkokyslom náleve.

Predpokladáme, že sme priblížili pestovateľom najdôležitejšie zásady pri pestovaní zeleru pre dosiahnutie kvalitnej úrody.

 

Vystavené: 19.1. 2007

Autor textu: Ing. Š. Barkoci