Logo VUZ

Výskumný ústav zeleninársky

Andovská 6
94001 Nové Zámky

tel. 035/6400795, fax: 035/6401892
valsikovam@vuznz.sk
 


Ošetrovanie kolíkových rajčiakov

Rajčiak je typická teplomilná zelenina. Najlepšie sa jej darí v kukuričnej a repnej oblasti so skorou jarou, bez neskorých májových mrazíkov a teplým letom až do októbra.

Podľa počasia koncom apríla a v máji vysádzame zdravé, silné rajčiakové priesady, o ktoré sa musíme starať počas celej vegetácie. Pri pestovaní kolíkových rajčiakov, v prvom rade musíme zabezpečiť vhodnú oporu. Môžeme podľa potreby a možností použiť okrem kolíkov, pestovateľské siete, konštrukcie a drôtenky. Tieto umiestňujeme k rastlinám čo najskôr po výsadbe. Kolíky môžeme zatĺcť na pozemok už pred vysadením priesad, dostatočne hlboko.

Vtedy priesadu s koreňovým balom vysadzujeme na južnú stranu kolíkov do jamiek vyhĺbených lopatkou alebo motykou. Po zakorenení rastliny pri kolíkoch prihrnieme do výšky 15cm zeminu.Pri tomto spôsobe pestovania môžeme použiť aj pyramidálny spôsob vyväzovania rastliny, takže k trom štyrom rastlinám zapichujeme kolíky, ktoré na vrchu zviažeme. Tento spôsob nevyžaduje tak hlboké zatĺkanie do pôdy ako pri kolíkových, pretože sa navzájom držia. Pravidelne priväzujeme ku kolíkom a iným konštrukciám v 10-14- dňových intervaloch. Od konca júla podľa intenzity rastu v dlhších intervaloch.

Aspoň každých 10 dní vyštipujeme bočné výhonky, ktoré odoberajú živiny potrebné na vývin plodov. Na rastline ponechávame len 1-2 výhonky. Pri pestovaní na dva výhonky, ponechávame pri prvom vyštipovaní najsilnejší výhonok. Rozoznáme ho, pretože vyrastie vždy v pazuche listu pod prvým súkvetím. Z tohto zálistu vypestujeme druhý výhonok. Vyštipovať musíme pravidelne. Koncom augusta, začiatkom septembra odrežeme vrchol rastliny, aby sme prerušili ďaľšie kvitnutie a urýchlili dozrievanie nasadených plodov.

Veľmi dôležitým a rozhodujúcim opatrením je pravidelné odburiňovanie porastu pletím a kyprením pôdy. Prvé kyprenie pôdy, by sme mali robiť 10-14 dní po vysadení. Ďaľšie okopávky robíme na základe druhu a stavu pôdy, približne v 14- dňových intervaloch.

Musíme zdôrazniť, že ničenie burín okopávkou je zároveň aj prevzdušnením pôdy.

Dôležitá je pravidelná závlaha, hlavne v suchom období. Rajčiaky sú náročné na vodu. Nedostatok vlahy spôsobuje zastavenie rastu rajčiaka. Okrem toho, zhadzuje prvé plôdiky a kvetné puky. Dôsledkom čoho, je nedokonalé opeľovanie a zlá kvalita plodov.Nedostatok vody vyvoláva niektoré fyziologické choroby (čierna škvrnitosť, pukanie plodov). Najlepšia závlaha je podmokom alebo do medziriadkových rýh, kedy rastlinám nenavlhčujeme listy, čo je súčasne prevencia proti viacerým hubovým chorobám. Úspešne sa využíva kvapková závlaha, pri ktorej sa rastline pravidelne dodáva voda v potrebnom množstve. Zarosovanie a zavlažovanie na list robíme zavčas ráno, aby listy skôr uschli. Množstvo závlahovej dávky vplýva aj na výšku úrody. Za jeden deň rajčiaky spotrebujú 5 mm vody.

Dôležitým zásahom je prihnojovanie .Počas vegetácie prihnojujeme tri razy. Prvý raz prihnojujeme rajčiaky kolíkové asi po 14- dňoch po výsadbe, kedy sa už ujali. Druhý raz po kvitnutí a tretí raz pri tvorbe plodov. Veľmi dôležité je, že sa prihnojuje nie len liadkovou formou hnojív, ale s kombináciou draslíka. Použitie listového hnojiva môže nahradiť jednu dávku prihnojovania s liadkom Posledné prihnojovanie je približne začiatkom júla.

Rajčiaky sú veľmi náchylné na hubové choroby. V prípade vlhšieho počasia môže sa vyskytnúť pleseň zemiaková, septorióza atď. Suché a horúce počasie má za násleYdok alternáriové ochorenie. Rajčiaky kolíkové mávajú taktiež aj bakteriózu. V prevencii proti týmto chorobám, je používanie vhodných fungicídnych prípravkov, ponúkaných v záhradkárskych predajniach. Pri výbere prípravku treba pozorne prečítať dľžku ochrannej doby. Pri dozrievaní plodov je dôležité použiť prípravok s najkratšou ochrannou dobou. Pri pravidelnom ošetrovaní rajčiakov sa nám stáva, že usýchajú spodné listy. Tieto často bývajú ohniskom a zdrojom infekcií. Preto ich zberáme a v žiadnom prípade ich nenechávame na rastline. Na zem ich nehádžeme, ale spaľujeme alebo vyhadzujeme.

Najnebezpečnejšie sú zo živočíšnych škodcov vošky. Okrem svojho poškodzovania sú zároveň prenášačmi aj vírusových chorôb. V posledných rokoch môžeme pozorovať výskyt pásavky zemiakovej na rajčiakoch. Na všetkých živočíšnych škodcov môžeme si zakúpiť vhodné insekticídne prípravky, kde tiež musíme pozorne prečítať dĺžku ochrannej doby.

Kolíkové rajčiaky začíname zberať postupne, ale pravidelne. Nenechávame ich prezrieť na rastline. Zber je oproti nízkym odrodám častejší. Neskoro na jeseň pozberáme všetky plody, ktoré roztriedime. Zelené plody môžeme konzervovať v sladkokyslom náleve.

Pre dosiahnutie kvalitnej a dobrej úrody musíme kolíkovým rajčiakom venovať náležitú a požadovanú pozornosť počas celej vegetácie.

 

Vystavené: 14.3. 2006

Autor textu: Juliana Králová