DATABÁZA TRÁV - Šľachtiteľská stanica a.s. Levočské Lúky  
Odroda Psiarka lúčna LEVOČSKA /Alopecurus pratensis L./
Pôvod Odroda Levočská vznikla výberom z ekotypov z českých krajov
popis a hospodárske vlastnosti Je to vytrvalá, krátko výbežkatá tráva, veľmi rýchleho jarného vývoja i rastu. Trs na začiatku vegetácie má vzpriamený, vysoký /75-100 cm/, olivovozelenej farby. Steblo hrubšie, menej poliehavé. Súkvetie valcovité, klasovite stiahnutá metlina. List kratší, stredne široký, až široký, vzpriamený až polovzpriamený. Má dobré olistenie, do druhej a do ďalších kosieb neklasí. Ušká chýbajú, jazýček krátky. Semeno ploché, dosť veľké, chlpaté prevažne sivej farby. HTS je od 0.7 do 1.0g.
Psiarka lúčna Levočská je stredne vysoká až vysoká. Je najrannejšou kultúrnou trávou, klasí už koncom apríla. Používa sa do lúčnych a pasienkových miešaniek. Je vhodná pre vlhké podmienky do ďatelinotrávnych miešaniek.
Pôda Vyžaduje vlhšie podmienky a stredne ťažké pôdy, znáša i ľahšie pôdy, ale s vyššou hladinou podzemnej vody. Dôležitá je čistota pozemku, hlavne od pýru.
Sejba V osevnom postupe psiarku lúčnu zaraďujeme po ozimných miešankách, skorých zemiakoch a pod. Najvhodnejšou krycou plodinou je jarná miešanka na zeleno, alebo ovos na zeleno. Psiarka patri k ťažko sypateľným trávam, preto sejba s úspechom sa môže urobiť iba adaptérom na výsev ľahkých tráv a sejačkou SE 1-056 s kartáčovým výsevným ústrojenstvom. Siať za bezvetria, aby semeno nebolo rozfúkané mimo riadkov, pripadne po celom poli. Výsevok pri riadkoch širokých 40 cm je 8-10 kg. ha-1 a úzkoriadkových /20-25 cm/ 14-17 kg.ha-1.
Ošetrovanie porastov v roku založenia Po zbere krycej plodiny porast prihnojíme 20-30 kg N. Na jeseň aplikujeme 40 kg N, 40 Kg P a 50-60 kg K na hektár. Na jar v 1. úžit. roku aplikujeme 30 kg a na jeseň 40 kg N. V ďalších úž. rokoch aplikujeme 40 kg na jar a 40 kg na jeseň na hektár.
Chemická ochrana Proti burinám používame povolené prípravky: Aminex, Aniten FM, Dicopur M, Loxytril, Dulosan KV, Lontrel a iné. Zo živočíšnych škodcom značné škody spôsobuje strapka, tým že poškodzuje kvetenstvo. Účinný je postrek prípravkami Decis 2,5 EC, Actellic 50 EC, Metation na začiatku klasenia.
Zber Dozrieva v 2. polovici júna, kde klasenie i dozrievanie je veľmi nerovnomerné, preto určiť čas zberu je veľmi ťažké. Keď začne vypadávať semeno z vrcholcov v podstatnej časti šúľkov , treba okamžite pristúpiť k priamemu zberu s úplne odstaveným vetrom. Prírodné osivo dosušiť na roštovej sušičke. Prípustná vlhkosť pre skladovanie je 15 %.
Prednosti skorý jarný rast
vysoký obsah bielkovín
vysoká odolnosť proti drsnému počasiu
Späť