DATABÁZA TRÁV - Šľachtiteľská stanica a.s. Levočské Lúky  
Odroda Trojštet žltkastý HORAL /Trisetum flavescens P. Beauv./
Pôvod Odroda trojštetu žltastého Horal bola vyšľachtená na ŠS Levočské Lúky, povolená bola v roku 2001.
Vznikla výberom z odrody Levočský.
popis a hospodárske vlastnosti Rastlina je polovzpriamená, vyššia s pevnejším steblom, lepším olistením ako odroda Levočský, je stredne hustá, stredne zelená. List je širší, stredne dlhý, previsnutý, ušká nemá. Jazýček je krátky,. Súkvetie je metlina, semeno je s osťou. HTZ má okolo 0,25 g. Táto odroda patrí medzi stredne skoré a jemnejšie druhy tráv. Je veľmi vhodným komponentom miešaniek lúčnych aj pasienkových pri trvalom využívaní,. Rovnomerne dozrieva, Je vhodný pre kombajnový zber.
Pôda Odroda trojštetu žltkastého Horal je nenáročná na prostredie, vyhovuje všetkým výrobným oblastiam so stredne ťažkými pôdami, primerane vlhkými, nie však kyslými. Pestovanie trojštetu žltkastého na semeno je možné v hustosiatych porastoch 20 – 25 cm alebo v čistej kultúre.
Sejba v čistej kultúre do riadkov 40 cm širokých sa má previesť po ozimnej miešanke do konca júla sejačkou SE 1 – 056 s adaptérom pre ľahké druhy tráv s výsevkom 10 – 12 kg. Hustosiate porasty sa vysievajú s výsevom do 15 kg . ha-1. Vhodný je tiež výsev do podsevu ovsa na zeleno /ktorého výsevok sa znižuje o l/3 kolmo na smer riadkov krycej plodiny. Hnojenie: po zbere krycej plodiny 30 kg N, v jeseni 20 kg N, 40 – 45 kg P, 100 – 110 kg K.
Ošetrovanie porastov v roku založenia Celkové ročné dávky N: l. úž. rok 60 kg, 2. úž. rok 7 kg, 3 úž. rok 60 kg N. ha-1.
Chemická ochrana V ochrane porastov proti burinám použijeme kombináciu herbicídov Starane 250 EC, Lontrel 300 a Aminex pur, resp. U 46 M Fluid.
Zber Dokonale zrelé semeno zberáme kombajnom pri znížení otáčok bubna na 700 otáčok za minútu s uzavretým prívodom vzduchu. Vymlátené osivo dosušíme na vlhkosť do 15 % na celtách alebo roštoch a zabezpečíme odvoz na čistiacu stanicu.
Prednosti vyššie, pevnejšie steblo ako odroda Levočský
lepšie olistenie
rovnomernejšie klasenie
Späť