Logo VUZ

Výskumný ústav zeleninársky

Andovská 6
94001 Nové Zámky

tel. 035/6400795, fax: 035/6401892
valsikovam@vuznz.sk
 
 


Čo v sebe skrýva taký obyčajný zemiak

Zemiaky majú vysokú výživnú hodnotu. Obsahujú asi 15 percent polysacharidov (škrobov), 2 percentá bielkovín, 0,1 percenta tuku a 2,5 percenta vlákniny. Zemiakový škrob sa používa najmä v potravinárstve. Tento škrob chráni predovšetkým žalúdočnú sliznicu. V zemiakoch sa zistili vitamíny skupiny B, vitamín C, E a K, provitamín A, draslík, vápnik, horčík, železo, síra, zinok, kyselina citrónová a jablčná. Dôležitý je vysoký obsah draslíka. Tento prvok prospieva nervovým bunkám a udržiava tonus svalov. Pomáha pri únave, znižuje krvný tlak a je prirodzeným diuretikom. Organizmus potrebuje draslík v zvýšenom množstve v prípade, že došlo odvodneniu pri hnačke alebo nadmernom potení, či chirurgickom zákroku.

Zemiaky obsahujú aj alantoín, ktorý má hojivé účinky. Je to dusíkatá látka, derivát močoviny, ktorá urýchľuje regeneračné procesy v organizme. Podľa najnovších výskumov sa zistilo, že alantoín zvyšuje tvorbu neutrofílnych leukocytov. Tieto sa podieľajú na obrane proti rôznym bakteriálnym infekciám a taktiež pohlcujú cudzorodé látky. Okrem vymenovaných predností sa veľmi kladne podieľa pri tvorbe tkaniva, ktoré po zlomenine spája úlomky kostí a tým napomáha hojeniu zlomenín.

Zemiaky majú široké využitie aj v kozmetike na ošetrenie popraskaných rúk. Recept je veľmi jednoduchý a môžeme ho pripraviť kedykoľvek z domácich surovín. Z uvarených zemiakov, mlieka a pšeničnej múky sa spracuje pasta, ktorú necháme pôsobiť na ruke asi 20 minút. Potom ruky starostlivo umyjeme a ošetríme polomastným krémom. Pri používaní odvaru zo zemiakových šupiek denne, môžeme čiastočne predísť nežiaducemu šediveniu. Dôležitú úlohu zohráva aj pri prevencii proti rakovine. Spolu s čiernou reďkovkou, červenou repou, mrkvou a zelerom tvoria významnú súčasť protirakovinovej kúry.

Veľmi úspešne sa využíva v ľudovom liečiteľstve. Surové zemiaky sa používajú ako preháňadlo. Taktiež sa odporúča na ekzémy, popáleniny a boľavé kĺby. Čerstvú šťavu používame pri zápale žalúdka. Okrem toho majú blahodárne účinky pri liečení hemoroidov a zápaloch čriev.

Práve v ľudovom liečiteľstve majú skutočne široké využitie. Podporujú odvodnenie organizmu pri opuchoch. Priaznivo pôsobí pri ochorení dna a reumatizme.

Často sa spomína aj pri diétach podľa krvných skupín. Najproblematickejšou skupinou sa označuje krvná skupina O. Pri tejto skupine sa do diéty nezaraďujú zemiaky, pretože škodlivé lektíny, ktoré sú v zemiakoch sa hromadia okolo kĺbov a môžu byť príčinou artritídy u tejto krvnej skupiny. Tak isto sa pri bolestiach v chrbte na určitý čas vylučujú zemiaky zo stravy. Potom po krátkom čase dochádza k zlepšeniu.

Často sa odporúča variť zemiaky s rascou.

Zemiaky pestujeme v záhradách, rôzne ich pripravujeme, ale nie vždy si uvedomujeme ich význam aj z uvedených skutočností

 

Vystavené: 25.8. 2006

Autor textu: Ing. Štefan Barkoci