Logo VUZ Výskumný ústav zeleninársky

Andovská 6
94001 Nové Zámky

tel. 035/6400795, fax: 035/6401892
valsikovam@vuznz.sk
 


Sušené liečivé rastliny v byte

V poslednom období sa ujíma v aranžérskej práci nahradzovanie umelých kvetín sušeným prírodným materiálom. Príprava liečivých rastlín pre úpravu týmto spôsobom je náročná a vyžaduje si odborné znalosti, ako aj vhodný priestor. Niektoré druhy liečivých rastlín sa sušia ľahko, s inými je viac práce. Dnes sú už odborníci, ktorí sušeným liečivým rastlinám zachovajú sušeným liečivým rastlinám zachovajú ich pôvodnú krásu i tvar, takže sa farebnosťou veľmi nelíšia od čerstvých. Takto získané liečivé rastliny môžeme naaranžovať do pekných výtvarných celkov.

Liečivé rastliny môžeme používať v čerstvom i sušenom stave. Najviac sa tešíme, keď si ich zaobstaráme vlastnoručne z vlastnej záhrady alebo pri prechádzkach v prírode. Aby sme si ich dlhšie uchovali, upravujeme ich tak, aby nám dlho zdobili domov. Suchá liečivá rastlina nám pomôže preklenúť dlhé mesiace zimy, kedy nie je dostatok čerstvých kvetín a my čakáme na jarné mesiace, prinášajúce prvé snežienky. Krásu letného dňa si môžeme predĺžiť a tešiť sa z kvetov po celú dlhú zimu.

Aby sme dosiahli pri sušení liečivých rastlín dobrý výsledok, musíme poznať niektoré zásady:

  • Rastliny vybrané na sušenie musíme rezať ešte pred plným rozkvetom a potom ich vložiť do nádoby s vodou.
  • Na sušenie vyberáme pekné, nepoškodené kvety. Sušiť ich začíname tesne pred rozkvitnutím.
  • Usušený materiál je krehký a chúlostivý na poškodenie, stonky nie sú ohybné, preto je potrebné zaobchádzať s nimi opatrne.
  • Usušené rastliny ukladáme buď zavesené v tmavej miestnosti, alebo ich chránime pred svetlom zabalením. Menšie druhy ukladáme do krabíc. Týmto predĺžime ich životnosť, chránime ich pred prachom a svetlom.
  • Pri aranžovaní do váz sa používa pomocný materiál, napr. drôt, drôtené pletivo vložené do hrdla vázy a pod.
  • Aranžujeme od okraja do stredu celé zostavy, tak najmenej poškodíme suché rastliny.

Liečivé rastliny na aranžovanie môžeme sušiť viacerými spôsobmi:

  1. Zavesením – je to najjednoduchší spôsob sušenia. Rastlinný materiál sušíme na vzduchu, zavesený kvetmi (plodmi) smerom dolu. Vyberáme rastliny nepoškodené, pekného vzrastu, odstránime zbytočné a poškodené listy. Priestor na sušenie má byť vzdušný, teplý a tmavý. Slnečné žiarenie odoberá farebnosť rastlinnému materiálu. Menšie druhy uschnú za týždeň, väčšie schnú až mesiac.
  2. Sušenie v glycerínovom roztoku. Trvanlivosť niektorých druhov docielime ponorením rastlinného materiálu do glycerínového roztoku. Do nádoby si pripravíme roztok z dvoch dielov vody a jedného dielu glycerínu. Rastliny šikmo odstrihneme, narežeme stonku a ponoríme ich asi 15 cm do roztoku. Takto môžeme upravovať i vetvičky stromov s listami. Listy sa väčšinou zafarbia do žlta alebo hneda. Sušenie rastlín takýmto spôsobom trvá asi 3 týždne, zostávajú však pružné a dobre použiteľné.
  3. Na prípravu obrázkov, koláží a mozaík môžeme získať vhodný rastlinný materiál lisovaním. Rastliny lisujeme vo vrstve staršieho novinového papiera na lepenke so zaťažením. Na lisovanie vyberáme rôznofarebné listy, kvety, mach, trávy, vetvičky, korienky, stonky a z nich môžeme vytvárať obraz alebo koláž. Na lisovanie sú vhodné napr. podbeľ, púpava, nevädza, fialka, ľan, šafran, sedmokráska, papraď a pod.

Nie všetky druhy liečivých rastlín sú vhodné na sušenie. Na sušenie sú vhodné napr.:Rebríček obyčajný – väčšinou ho nájdeme voľne v prírode. Byľ je ukončená bohatým bielym metlinovitým súkvetím. Vhodný je na sušenie zavesením.

Súkvetie cibule a pacibuľky cesnaku – sušíme zavesené.

Kôpor, koriander, fenikel, ligurček, bedrovník – súkvetia so semenom sušíme zavesené.

Lopúch – na dekoráciu nám poslúži guľatý úbor s háčikovými šupinkami.

Palina – sušíme stonky ukončené metlinami so žltkastými guľovitými úbormi zavesením.

Ovos siaty – steblá sú ukončené metlinovitými súkvetiami, sušíme ho stojato v nádobe.

Vratič obyčajný – rastie voľne v prírode, sušíme ho zavesený. Usušený si zachováva výrazne žlté kvety usporiadané do okolíkov.

Chmeľ obyčajný – na ovíjavej stonke sa vytvárajú piestikovité kvety, zoskupené do vajcovitých šušiek. Sušíme ho zavesený.

Levanduľa – celá rastlina príjemne vonia. Stonky sú ukončené klasmi modrastých kvetov, ktoré sušíme zavesené.

Ľan – na konci stonky sa nachádzajú modré alebo biele kvety, vhodné sú na sušenie lisovaním. Dekoratívny je i plod (tobolka).

Mak vlčí, siaty – dekoratívny je plod (makovica).

Machovka čerešňová – je obľúbená okrasná rastlina, ktorá sa uplatňuje najmä v zime, pretože oranžové mechúriky si aj po uschnutí rastliny zachovávajú svoj tvar a farbu. S obľubou sa pestuje vo vidieckych záhradách, odkiaľ sa často dostane do voľnej prírody a zdivie.

Ruta voňavá – na dekoráciu použijeme súkvetie s tobolkami v štádiu zrelosti semena.

Prírodu v byte si môžeme priblížiť aj aranžovaním z tekvice kalabasy, okrasných tekvičiek, plodov dubu, buku, gaštana, šípok, jarabiny vtáčej, imela, šúpolia kukurice a pod.

 

Vystavené: 10.8. 2005

Autor textu: Irena Majorová