Logo VUZ Výskumný ústav zeleninársky

Andovská 6
94001 Nové Zámky

tel. 035/6400795, fax: 035/6401892
valsikovam@vuznz.sk
 

Srdcovník obyčajný – pestovanie a využitie

Srdcovník obyčajný – Leonurus cardiaca L. – je známou liečivou rastlinou. Rastie v nižších polohách a na suchších miestach, na pasienkoch, pri cestách, na rumoviskách. Je to trváca bylina, vysoká 0,50 – 1,20 m, s rovnou štvorhrannou, pozdĺžne ryhovanou, dutou a chlpatou stonkou. Listy sú na dlhých stopkách, holé alebo pokryté chĺpkami, pričom dolné listy sú päťdielne, vajcovité, horné sú oválno kopijovité, s tromi končistými dielmi. Na lícnej strane sú tmavozelené, na rube svetlozelené. Kvety sú rozložené v praslenoch v pazuchách horných listov. Kalich je lievikovitý s piatimi tvrdými, von vyhnutými zúbkami. Koruna je svetločervená rúrkovitá. Plod je suchý, rozpadáva sa na štyri trojstenné tvrdky. Kvitne od júna do septembra. Rastlina je peľodarná a medonosná.

Pestovanie

Srdcovník možno pestovať od nížin až do podhorských oblastí v nadmorskej výške 500 m. Má rád ľahšie pôdy s dostatkom humusu. Na humóznych pôdach vytvára mohutné rastliny.

Môžeme ho pestovať dvoma spôsobmi:

  • predpestovaných priesad – na malých plochách
  • z priameho výsevu – na väčších plochách

Do pripravených debničiek vysievame v marci – apríli. Vzídené rastlinky presádzame do debničiek alebo vo väčšom množstve do pareniska na vzdialenosť 5x5 cm. Môžeme tiež presádzať do rašelinových balíčkov.

Pri priamom výseve sejeme na pripravený pozemok do riadkov vo vzdialenosti 45-50 cm. Srdcovník klíči pri vyšších teplotách a na začiatku vývoja rastie pomaly. Kultúra vydrží na jednom stanovišti 8-10 rokov.

Zbiera sa vňať, zriedka list. Droga obsahuje horčinu leonurín, stopy éterického oleja, triesloviny, živice, cholín, flavonoidy, glykozidy, organické kyseliny.

Vňať, ktorá musí byť mäkká, zberáme vtedy, keď rastlina dosiahla výšku okolo 40 cm. Zrezávame ju asi 8 cm nad zemou, aby rastlina mohla ešte dorásť. Vňať zbierame dvakrát do roka. Spodná drevnatejúca časť drogu neposkytuje. Pri práci treba používať rukavice, lebo dozrievajúce a dozreté kalichy nepríjemne pichajú. Ak chceme srdcovník použiť pre včelárske účely, musí byť rastlina v plnom kvete, no jeho vňať už potom nie je vhodná ako droga.

Na sušenie nie je droga náročná. Sušíme ju v tieni v prievane vo vrstve 15-20 cm. V sušiarňach sušíme pri teplote do 40oC. Dobre usušená sa láme, má horkú chuť a nepríjemný pach. Pomer zosychania je 4:1.

Využitie nachádza v medicíne, v ľudovom liečiteľstve. Liečebne sa využíva najmä jej sedatívne pôsobenie pri srdcových chorobách nervového pôvodu, pôsobí upokojujúco na ústrednú nervovú sústavu a na vnútorné nervy – neuróza, búšenie srdca, klimaktérium, migréna, mierne znižuje krvný tlak. Pomáha aj pri žalúdočných a črevných chorobách (preháňanie) aj u detí, pri zadržovaní tekutiny v tele, pri plynatosti, aj ako diuretikum.

Zvonka sa používa na rany a pri hemoroidoch.

Používa sa ako macerát, zápar, prášok, extrakt, tinktúra.

Macerát: 2 lyžice na 2 poháre vody – macerovať 8-10 hodín

Zápar: 2 lyžice na 500 ml vriacej vody – necháme vylúhovať 2 hodiny

Pri dodržaní dávok je droga neškodná. Väčšie dávky sú škodlivé až jedovaté. Gravidným ženám sa užívanie drogy zakazuje. Droga sa môže užívať len na lekársky predpis a pod dozorom lekára.Vystavené: 7.7. 2005

Autor textu: Irena Majorová