Logo VUZ Výskumný ústav zeleninársky

Andovská 6
94001 Nové Zámky

tel. 035/6400795, fax: 035/6401892
valsikovam@vuznz.sk
 

Saturejka záhradná

Saturejka záhradná – Satureja hortensis L. – je jednoročná rastlina, podobná yzopu a tymiánu, dorastajúca do výšky 25 – 40 cm. Je kríkovito rozkonárená, v dolnej časti drevnatejúca stonka vyrastá zo zväzkovitého a hustého koreňa. Listy má mierne ochlpené, sediace, protistojné 3 cm dlhé a sú čiarkovito kopijovitého tvaru s celistvým okrajom. Kvety sú bledofialovej, ružovej alebo bielej farby, drobné, pyskaté so zvončekovitým päťzubým kalichom. Plody sú hladké 1-1,5 cm dlhé sivozelené až tmavohnedé tvrdky.

Saturejku spomínajú už bylinkárske knihy zo 16. storočia ako korenie a liečivú rastlinu. Je to charakteristická rastlina, pripomínajúca čierne korenie, s korenistou vôňou a chuťou. Pochádza z oblasti Stredozemného mora.

Obsahuje éterické oleje, triesloviny, slizy, živice, horké látky.

Saturejku záhradnú možno u nás úspešne pestovať v teplých i stredných vlhších oblastiach. Darí sa jej na chránených a slnečných miestach. Pôdu obľubuje humusovú, priepustnú, dokonale záhradkársky spracovanú a čistú bez buriny.

V našich podmienkach sa pestuje v teplejších oblastiach (kukuričné, pšeničné) priamym výsevom na pozemok, v zemiakárskych oblastiach z predpestovaných priesad. Pri priamom výseve sa vysieva na jar do plytkých vlhkých riadkov, vzdialených od seba 30-35 cm. Po vysiatí sa semeno zľahka pritlačí. Hustejší porast sa vyjednotí ponechaním silnejších jedincov na vzdialenosť 10 cm. V chladnejších oblastiach sa predpestujú v parenisku priesady. Semeno vyklíči asi za 14 dní. Priesady vysádzame na stanovište do hniezd po 3-4 rastlinkách do sponu 30x30 alebo 40x40 cm v druhej polovici mája. Pôdu udržiavame vlhkú, aby rastlinky dobre zakorenili. Porast udržiavame v čistom stave bez burín. Pred výsadbou pôdu obohatíme viaczložkovým priemyselným hnojivom. V mnohých domácnostiach sa saturejka pestuje v kvetináčoch alebo v truhlíkoch za oknom.

Vňať saturejky sa zberá (reže, kosí) zvyčajne dvakrát ročne. Prvýkrát zbierame na začiatku kvitnutia –júl – august, druhýkrát keď zo zvyškov už nerozvetvujúcich sa stoniek vyrastajú nové výhonky. Pri prvom zbere sa kosí vňať asi 10 cm nad zemou. Zozbieranú vňať urýchlene sušíme v tenkej vrstve alebo v menších zväzkoch v tieni v prievane bez obracania.

Ak sušíme teplým vzduchom, teplota nesmie prekročiť 40oC. Správne usušená vňať si zachová pôvodnú farbu rastliny. Chuť má ostro korenistú, pikantnú, štipľavú, vôňu má aromatickú. List a kvet sa oddelí od stonky a skladuje sa na suchom a tmavom mieste v dobre uzatvorených nádobách. Najviac silice sa nachádza v listoch.

Saturejka záhradná má pestré použitie. Vnútorne sa používa ako liek na odkašliavanie, je potopudný, posilňujúci. V tráviacom trakte podporuje trávenie, priaznivo pôsobí pri nadúvaní, hnačke, zápaloch žalúdka, pri kŕčoch. Je aj súčasťou aromatických kúpeľov. Kvitnúce vrcholky rastliny pôsobia zvieravo a antisepticky.

V kulinárstve je hlavne korením fazuľovej polievky, fazuľového prívarku, zemiakových pokrmov, kapustových druhov, šalátov, mäsových a hubových jedál, klobásovitých výrokov, divinových nálevov, majonéz a rozmanitých omáčok, octových a vodných uhoriek. Pri jej použití musíme byť opatrní, lebo jej tuhá aróma môže urobiť jedlá horkými. Preto ju nevaríme spolu s jedlom, ale ju pridávame pár minút pred dokončením varenia. Je ňou možné nahradiť čierne korenie a súčasne má aj liečivý účinok. Odporúča sa tým, ktorí kvôli diéte nemôžu požívať čierne korenie.

Ako preventívny prostriedok sa používa vo forme čaju (2 čajové lyžice drogy zalejeme 200 ml vriacej vody). Denne môžeme užiť 2-3 dávky čaju počas 2-3 mesiacov.

Zápar: 2 polievkové lyžice rozdrvenej saturejky zalejeme 400 ml viacej vody. Necháme vylúhovať 15-20 min. Precedený zápar sa užíva trikrát denne 100-120 ml pred jedlom.Vystavené: 7.7. 2005

Autor textu: Irena Majorová