Logo VUZ Výskumný ústav zeleninársky

Andovská 6
94001 Nové Zámky

tel. 035/6400795, fax: 035/6401892
valsikovam@vuznz.sk
 

 

Ako pestovať a využívať repík lekársky

Repík lekársky (Agrimonia eupatoria L.) je trváca, chlpatá, 0,50-1,0 m vysoká rastlina s krátkym podzemkom, s ružicou prízemných, perovito zložených listov a rovnou stonkou. Stonka je obrastená striedavo sediacimi listami a zakončená riedkym klasom žltých kvetov. Plod je nažka. Obklopená je čiaškou s hákovitými výrastkami. Kvitne od júna do augusta a počas kvitnutia príjemne vonia. Rozšírený je po celej Európe a vyskytuje sa na suchších lúkach, pasienkoch, svahoch, popri cestách a svetlých lesoch.

Repík lekársky je rastlina teplo i suchomilná. Odporúča sa pestovať na južných slnečných svahoch, pričom mu neškodí ani polotieň. Obľubuje ľahšiu až strednú, hlinito-piesočnatú pôdu, môže byť aj čiastočne kamenistá. Repík neznáša zaburinenú pôdu, preto sa vyberá taká predplodina (strukoviny, okopaniny), ktorá zanecháva pôdu čistú. Nakoľko zostáva v pôde na jednom mieste aj niekoľko rokov, odporúča sa bohaté hnojenie dobre preležaným maštaľným hnojom.

Repík lekársky sa pestuje z predpestovaných priesad aj z priamej sejby. Viac rozšírené je pestovanie z priesad. Semeno repíka lekárskeho sa vysieva v marci - apríli do debničiek so substrátom pripraveným na klíčenie. Sejeme obrúsené osivo. Po výseve povrch zeminy sa utlačí a hneď poleje vlažnou vodou. Doba klíčenia je dlhá – 40 až 60 dní. Keď priesady sú dostatočne silné presadia sa do pareniska, zakoreňovačov, pohárikov a pod. Keď majú 3-4 pravé listy vysadia sa na pole do sponu 0,40x0,40 m. Vysádzať môžeme do konca septembra. V ďalších rokoch sa porast udržuje v čistote, bez burín. Na poraste repíka sa môžu vyskytnúť živočíšny škodcovia, hlavne žravý hmyz. Postrekujeme proti ním prípravkami proti žravému hmyzu. Menej je rozšírené pestovanie z priamej sejby. Repík môžeme siať v októbri do príchodu prvých mrazov, alebo skoro na jar kedy je v pôde dostatok vlahy na klíčenie. Najlepšie je siať do hniezd v spone 0,40x0,40 m po 3-4 semenách. Po vzídení prebytočné množstvo rastlín odstránime.

Pri dvoch ročných zberoch sa prvý zber vňate sa robí na začiatku kvitnutia (jún) a druhý (september) dovtedy kým hlavná stonka nie je hrubšia ako 5 mm. Vňať sa zberá vždy v suchom počasí od druhého vegetačného roka tak, že sa kosí 0,10-0,15 m nad zemou. Vňať je náchylná na zaparenie, preto sa suší v prievane a v tieni. Počas sušenia sa s vňaťou nehýbe, aby z nej neodpadli kvety a listy. Teplota sušenia je do 35 Co. Dobre usušená vňať má svetlozelenú farbu.

Drogy voňajú a chutia príjemne horko. Obsahujú triesloviny, kyselinu kremičitú, horčiny, flavonoidy, silicu a ďalšie látky. Používa sa predovšetkým ako sťahujúci prostriedok pri kataroch žalúdka a čriev a na zmiernenie hnačky. Drogy upravujú aj tráviace procesy, podporujú vylučovanie žalúdočných štiav a pomáhajú pri pečeňových a obličkových chorobách. Zvonka sa droga používa ako kloktadlo (pri zápaloch ústnej dutiny, pri nádche a výplachoch nosných dutín), ako obklad pri vyrážkach a ako prísada do kúpeľa. Je obľúbeným liečebným prostriedkom pri ženských chorobách.

Vystavené: 4.12. 2006

Autor textu: Fülöpová Andrea