Logo VUZ Výskumný ústav zeleninársky

Andovská 6
94001 Nové Zámky

tel. 035/6400795, fax: 035/6401892
valsikovam@vuznz.sk
 

Nechtík lekársky Calendula officinalis L.

Patrí do čeľade astrovité (Asteraceae). Ľahko ho spoznáme podľa význačného kvetenstva – úboru. Je rozšírený takmer po celom zemskom povrchu. Má skromné nároky na stanovište a kvitne dlhodobo od júna do októbra. Pestuje sa vyšľachtený, plnokvetý kultivar (Calendula officinalis flore pleno). Má viac jazykovitých kvetov. Na pestovanie nie je náročný, darí sa jej všade okrem piesočnatých a zamokrených pôd a tienistých stanovíšť. Vyžaduje si stredne ťažké pôdy, teplé, slnečné a pred vetrom chránené polohy. Na vlhko je náročný. Rozmnožuje sa semenami. Ľahko sa kríži, splanieva, preto by sa nemal pestovať na tom istom stanovišti viac rokov. Treba použiť osivo len z kontrolovaných rastlín.

Je to jednoročná až dvojročná bylina, mäkko páperistá, byľ je priama, vysoká 20-50 cm, bohato rozkonárená, celá listnatá. Listy sú vajcovité alebo lopatkovité, horné kopijovité, sediace, celistvookrajové alebo plytko zubaté. Kvety sú žlté alebo až oranžové. Plody sú: nažky lúča, sú úzko zobáčikovité, 20-25 mm, nažky terča 3-krídlaté, na chrbte bradavičnaté.

Drogu tvoria buď celé, sčasti rozpadnuté úbory priemeru asi 5-7 cm, zvyčajne plnokveté, s mnohými jazykovitými a málo rúrkovitými kvetmi alebo samotné charakteristické lesklé, oranžové 20-30 mm dlhé jazykové kvety. Pach drogy je slabý, osobitný, chuť trochu horká a slaná. Účinné obsahové látky nechtíka tvoria predovšetkým flavonoidy, karotenoidy, špeciálne polyénové zlúčeniny, saponíny a silica. Prípravky z drogy pôsobia protizápalovo, podporujú tvorbu hojaceho tkaniva a preto sa môžu uplatňovať na liečenie rán pri zápaloch kože, sliznice, zle sa hojacich rán, pomliaždenín, podliatin, popálenín a pod. Vnútorne ho možno použiť ako protizápalový prostriedok a spazmolytický, tiež pri žlčníkových ochoreniach.

Užíva sa ako zápar zo 150 ml vriacej vody a 1-2 čajových lyžičiek drogy, nechá sa postáť 5-10 min. Pije sa čerstvo pripravený viackrát za deň šálku pred jedlom. Pri zápaloch sa kloktá teplým záparom viackrát denne alebo sa ním umýva. Na obklady použijeme vhodný materiál namočený v roztoku a tiež sa prikladá viackrát denne.

Olejový výťažok z lupienkov pripravíme z 50 g čerstvých lupienkov alebo kvetov, zalejeme olejom, aby boli zakryté a v pare hrejeme 1-2 hodiny až sú lupienky krehké a olej žltopomarančový. Zahrievanie robíme 2-3 dni. Potom precedíme, nalejeme do malých fľaštičiek a skladujeme v chladničke. Používame ho na spáleniny, zle sa hojace rany.

Kvety môžeme macerovať aj v 500 ml alkoholu 40% a to 14 dní, potom precediť a podobne uskladniť. Užíva sa 30-50 kvapiek v kalíšku vody 2-3-krát denne pol hodiny pred jedlom a zvonka lyžica na pol pohára vody – na obklady.


Vystavené: 12.7. 2005

Autor textu: Irena Majorová