Logo VUZ Výskumný ústav zeleninársky

Andovská 6
94001 Nové Zámky

tel. 035/6400795, fax: 035/6401892
valsikovam@vuznz.sk
 

Ligurček lekársky a jeho využitie

Ligurček lekársky – Levisticum officinale Koch – patrí do čeľade mrkvovité – Apiaceae. Je to trváca rastlina, od druhého – tretieho roku mohutná až dvojmetrová, ktorá vyrastá z hrubého, dlhého dužinatého podzemku s voňavými koreňmi. Stonka je oblá, holá, dutá a rozkonárená v prízemnej ružici listov. Listy sú tmavozelené, lesklé, v dolnej časti veľké, dva až trikrát perovito zložené, v hornej časti menšie a málo alebo vôbec nedelené. Kvet je bledožltý, zoskupený do veľkých zložených okolíkov. Plodom je vajcovitá, úzko krídlatá dvojnažka žltohnedej farby.

Ligurček lekársky pochádza z hornatých krajov Iránu. Vzhľadom na jeho mohutný vzrast pre potreby domácnosti celkom postačí pestovať jeden alebo dva korene.

Ligurček lekársky obľubuje tienisté stanovište a vlhšie podnebie. Na pôdu nie je náročný. Vyhovuje mu mierne vlhká, stredne ťažká, dobre skyprená pôda, s dobre preležaným kompostom alebo maštaľným hnojom až v druhom slede po okopaninách. Neznáša priamy kontakt s čerstvým maštaľným hnojom. Má rád dostatok vápna.

Ligurček možno pestovať priamym výsevom semena, z predpestovaných priesad alebo vegetatívne – pukmi z odrezkov podzemku.

Priamym výsevom môžeme zvoliť dve možnosti – do riadkov, vzdialených od seba 60 cm alebo do hniezd v spone 50x50 cm. Semeno ligurčeka klíči pomaly (do 1 mesiaca), preto je vhodné vysievať ho s rýchlo rastúcou značkovacou rastlinou. (šalát, reďkovka). Vysievame v marci – apríli alebo po zemiakoch júl – august do hĺbky 1 cm a jemne pritlačíme pôdu.

Pri pestovaní z priesad sadíme silné prezimované priesady na stanovište vo vzdialenosti 45x45 cm.

Vegetatívne pestujeme zo staršej asi trojročnej rastliny. Pri jesennom zbere koreňov oddelíme tenšie pakoreňové odnože s pukmi a očkami s kúskom koreňa (3 cm). Vysádzame ich v septembri až októbri alebo na jar v marci až apríli. Pre klíčenie potrebuje dostatok vlahy.

Pri pestovaní ligurčeka pre koreninovú drogu sa duté kvetné lodyhy v druhom vegetačnom roku nízko pri koreni odrezávajú. Ligurček je odolný voči mrazom, dobre prezimuje.

Zber

Ligurček pestovaný pre koreň sa po odstránení vňate na jeseň vykope (september – október) a to v druhom ale hlavnom treťom roku vegetácie. Silné korene použijeme na drogu, slabšie s pukmi na ďalšie rozmnožovanie.

Čerstvé zdravé listy (vňať) zberáme už v prvom roku – jún až júl.

Plody zberáme v čase ich zrelosti.

Sušenie

Korene pred sušením zbavíme nečistoty umytím pod tečúcou vodou. Hrubšie podzemky sa pozdĺžne prerežú. Sušíme pri teplote do 40oC v jednej vrstve na vzdušnom mieste. Dobre usušený koreň je biely a pri lámaní praská. Usušenú drogu treba chrániť pred vlhkom, pretože ľahko zvlhne a môže splesnivieť.

Vňať sušíme na tienistom a vzdušnom mieste.

Použitie

Droga ligurčeka lekárskeho má močopudné, karminatívne, zažívacie a odhlieňovacie účinky. Podporuje uvoľňovanie vody z organizmu, zmierňuje zápaly močových ciest i močového mechúra.

Všetky časti ligurčeka majú typickú sladkú, neskôr horkú vôňu i chuť. Ligurček sa neodporúča užívať dlhodobo a najmä nie vo vyšších dávkach, pretože silica dráždi obličky.

Čerstvú mladú vňať a usušený pomletý koreň môžeme použiť na spestrenie chuti jedál. Používajú sa ako korenina do mäsových polievok (pripomína korenie maggi), do omáčok k hydine a rybám. Posekané listy dodávajú šalátom vôňu zeleru. Spolu s kôprom a bazalkou tvoria koreninu diétnej kuchyne.


Vystavené: 21.7. 2005

Autor textu: Irena Majorová