Logo VUZ Výskumný ústav zeleninársky

Andovská 6
94001 Nové Zámky

tel. 035/6400795, fax: 035/6401892
valsikovam@vuznz.sk
 


Echinacea liečivá i okrasná

Úvodom je potrebné upresniť, že ako liečivé sa najčastejšie uvádzajú dva viacročné druhy rodu Echinacea – Echinacea purpurea a Echinacea angustifolia. U nás sa v záhradkách pestuje častejšie E. purpurea. Od ostatných sa líši vyšším vzrastom (až 1,5 m) a dlhými stopkatými širšími listami. Oba druhy majú veľké kvetné úbory a kužeľovito vyklenuté kvetné lôžko, ktoré je ježaté. Okrajové jazykové kvety sú väčšinou vínovo červené, zriedka ružové alebo belavé.

V Európe je bežne pestovaná a známa Echinacea purpurea. Je to trvalá bylina z čeľade astrovité – Asteraceae. Jej domovom sú stredné a východné štáty USA. Túto rastlinu už pred stovkami rokov používali indiánske kmene a tiež sa dávno používa v ľudovom liečiteľstve. Jej použitie najčastejšie smerovalo k liečeniu starých, zle sa hojacich rán a vredov ako antiseptický prostriedok. Tiež sa používala proti hadiemu uštipnutiu a bodnutiu hmyzom. Najčastejšie sa používa koreň, niekedy i celá kvitnúca lodyha, prípadne iba listy. Extrakty sa majú pripravovať iba z čerstvej drogy. Nevhodným sušením alebo skladovaním účinné látky miznú.

Hlavnými obsahovými látkami druhu E. purpurea sú echinaceín, silice, živice, inulín, glukóza, fruktóza, vitamín C, látky s účinkom kortizonu a iné. Extrakt sa najčastejšie používa ako prostriedok protiinfekčný zvonka pri liečbe vredov a poranení, ale aj vnútorne – je veľmi účinný pri chrípke a chorobách z prechladnutia. Zvyšuje obranyschopnosť organizmu.

Echinacea purpurea je zaujímavá pre farmaceutický priemysel. Preparáty z nej vyrobené sa uplatňujú pri liečbe infekčných chorôb chrípkového charakteru a chorôb z prechladnutia, pri hojení rán a zápalov, ale aj v kozmetike proti plesňovým ochoreniam a akné. Má tiež antialergické účinky.

V našich záhradách je s obľubou pestovaná Rudbeckia L. – rudbekia. Je z radu astrovitých. Je to prevažne trvalá statná bylina, ktorej poznáme približne 30 druhov. Je to severoamerická bylina s kužeľovitým terčom, spravidla červenohnedým a žiarivo žltými jazykovitými kvetmi. Kvitne celé leto. Pestuje sa pre nápadné veľké úbory. Sú odolné, nemajú zvláštne požiadavky na pestovanie a dobre rastú v záhradách v prevažne humóznou a vlhšou pôdou. Uplatňujú sa najmä v kvetinových záhonoch a parkoch. Rozmnožujú sa delením, výsevom alebo odrezkami.

Z jednotlivých druhov sa v záhradách pestujú hlavne Rudbeckia hirta a Rudbeckia bicolor, obidve sú 50 – 70 cm vysoké, so široko kopijovitými nedelenými listami, u niektorých odrôd s hnedou škvrnou na báze kvetných lupeňov. Rudbeckia hirta má väčšie úbory. Vysievajú sa v apríli do pareniska. Sú veľmi vhodné na rezanie. Z trvácich sú najznámejšie žiarivo žltá Rudbecia speciosa, podobná druhu R. hirta a dva vysoké druhy, z nich R. nitida má celokrajové listy a sklopené kvetné lupene v úbore a R. laciniata má listy delené, úbory menšie a pri kultúrnych formách je spravidla plnokvetá. Množia sa delením.

Vystavené: 26.7. 2005

Autor textu: Irena Majorová