Logo VUZ Výskumný ústav zeleninársky

Andovská 6
94001 Nové Zámky

tel. 035/6400795, fax: 035/6401892
valsikovam@vuznz.sk
 

 

BAZALKA ako jemné rastlinné ochucovadlo

Bazalka pravá, latinsky Ocimum basalicum L., pochádza z oblasti Indie a dávnovekej Perzie. V našich produkčných podmienkach je jednoročnou rastlinou s výškou kvitnúceho porastu 0,30 – 0,40m. Rastliny majú kríčkovitý rast, byľ nesie protistojné listy zelenej až tmavšie zelenej farby. Kvety sú drobné, biele, žltobiele až naružovelé, umiestnené v hustých klasoch dlhých až 0,2m. Po odkvitnutí sa vytvorí plod (tvrdka) s oválnymi semenami tmavohnedej farby.

Čerstvé alebo usušené listy v zmesi s inými bylinkami ako čajovina pôsobí upokojujúco, pôsobí proti kašľu, proti nafúknutiu a zvyšuje vylučovanie moču. Listy a jemná časť byle podporuje chuť a preto sa používa pri príprave mäsitých jedál ako doplnok tvorby správnej alebo želanej chuti pokrmu. Listy sa zbierajú priebežne podľa vzrastu v priebehu jari až jesene. Pestovanie na väčších plochách sa môže vykonať i priamym výsevom. Zber sa vykonáva dvomi kosbami. Dĺžka vegetačnej doby je až 180 dní.

Je veľmi cenenou včelárskou rastlinou pre bohatosťou kvitnutia .a niekedy je vidieť rastliny tiež v okrasných záhonoch.

Kultúru bazalky pravej umiestňujeme po hnojenej okopanine, po hnojených zeleninách, ale záhon určený na priamy výsev alebo výsadbu by mal byť čo najmenej zaburinený. Pokiaľ možno fosforečné a draselné hnojivá aplikujeme v priebehu jesennej prípravy pôdy ( draslík 100 až 120 kg, fosfor 25 aaž 35 kg). Pre prípravu priesad vysievame osivo do vhodných priestorov (skleník, fóliovník, parenisko) od druhej dekády marca. Potreba zakrytej plochy pre potrebu priesad na 1 ha je 350 až 400 m2. Potreba osiva na 1 ha pestovaného z pripravených priesad je 0,6 až 1,2 kg. Termín výsadby je v druhej polovici mesiaca máj. Požadovanú hustotu porastu zabezpečíme výsadbou priesad do sponu 0,4 až 0,5 m x 0,25 až 0,3 m po dvoch až troch rastlinách do hniezda.

Potreba osiva na 1 ha pri priamom výseve je 3 až 5 kg. Priamy výsev vykonáme v priebehu druhej dekády mesiaca apríl na pole do hĺbky 15 mm. Vzdialenosť radov je 0,5 m a podľa mechanických plečiek používaných pri poľných prácach.

Usilujeme sa vykonať výsev alebo výsadbu priesad do nezaburinenej pôdy preto, lebo bazalka pravá je veľmi citlivou plodinou pri použití chemickej ochrany proti burine. Ak sa vyskytnú nezdravé a neforemné rastliny, tak ich vyraďujeme z porastu.

V priebehu vegetácie vykonávame plečkovanie medzi riadkami a okopávame v riadkoch, ktoré úkony podľa potreby opakujeme. Priebeh počasia predurčuje vykonanie závlahy porastu. Po výsadbe zavlažujeme pre cielené správne zakorenenie rastlín.

Zdravé porasty sa vyznačujú sviežou farbou listov a zbery na malých plochách a záhonoch vykonávame priebežne podľa potreby. Zbery z väčších plôch vykonáme 2 krát v priebehu vegetácie a túto zberanú vňať sušíme pri maximálne 35oC pri pomere zosušenia 5 až 7 : 1. Usušená droga má názov Herba basalici. Úrodnosť pri dvoch zberoch je približne 2t.ha-1. Aby vňať nezostala čierna, zberáme ju v období suchého počasia a ráno, po vyparení rannej rosy.

Extrahovaná silica z rastliny obsahuje metylchavikol, cineol linaloleugenol, alfapinén vrátane niektorých horkých substancií. Silica má antimikrobiálny účinok. Silica má vôňu ako zmes ruží a karafiátov.

 

Vystavené: 1.12. 2006

Autor textu: Ing. T.Tóth PhD