Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky

Dobrovičova 12
812 66 Bratislava

Tel: 02/59266111
 


Premiér Robert Fico a minister Stanislav Becík k biomase

Dnes v Leviciach vystúpil na konferencii o biomase premiér Robert Fico, ktorý zdôraznil, že úpadok poľnohospodárstva za minulej vlády „nebola nedbalosť, ale zámer“. Vo svojom prejave pred preplnenou sálou Domu kultúry zdôvodnil, že vláda Mikuláša Dzurindu konala cielené kroky k likvidácii slovenskej sebestačnosti v potravinách. Preto predseda vlády víta rad krokov, ktoré momentálne podniká vedenie Ministerstva pôdohospodárstva SR na záchranu nášho poľnohospodárstva. V rozvoji využívania biomasy vidí premiér obnovu pracovných miest na vidieku.

Minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík ocenil postoj predsedu vlády a pripomenul, že prepad v agrokomoditách je na Slovensku hrozivý a v pasívnej obchodnej bilancii predstavuje za minulý rok mínus 28 miliárd Sk, takže takmer miliardu eúr. Minister preto oznámil, že rezort pripravuje rad konferencií, ktoré pomôžu obnove poľnohospodárskej produkcie. Lesná biomasa má podľa Stanislava Becíka veľkú perspektívu. Dva milióny hektárov lesov totiž dokážu vyprodukovať ročne až 4,5 milióna ton biomasy. Z tohto množstva sa v súčasnosti využíva zatiaľ 1,8 milióna ton, pričom zásoby dreva budú na Slovensku pribúdať. Pôdohospodári chcú na to využívať aj doterajšie biele plochy na pôde. Podľa Becíka by tak mohlo vzniknúť 5 až 6 tisíc nových pracovných miest na vidieku.

Prítomní boli aj minister životného prostredia Ján Chrbet a minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Ten oznámil, že v stredu 18. marca predloží na rokovanie vlády návrh zákona o obnoviteľných zdrojoch energií. Podľa neho bude štát finančne prispievať na výrobu energií a bude garantovať aj ich cenu. U biomasy vidí Jahnátek hlavné využitie najmä vo výrobe tepla, keďže tento obnoviteľný zdroj môže pomôcť Slovensku významne najmä v časoch, aké nás nedávno postihli v období plynovej krízy.

Potom minister pôdohospodárstva Stanislav Becík navštívil blízky závod v SES Tlmačoch, kde vďaka biomase vyrábajú teplo ako prvý na Slovensku. Zároveň v tomto podniku produkujú zariadenia na spaľovanie biomasy, a odborníci zo Slovenska si mohli spolu s ministrom prezrieť predvádzanie spracovávania drevnej biomasy.

Vystavené 17. 3. 2009